Přihlašovací formulář
Přihlašovací jméno:
Přihlašovací heslo:
Zapomenuté heslo|Zaregistrovat se
+420 469 811 000
Specialista na herní počítače, notebooky a telefony
+420 469 811 000Po-Pa: 8 - 12 / 13 - 17
Košík0 Kč
Aktuální akční letáky

Česká distribuce

U nás kupujete pouze zboží z oficiální české distribuce!

CENA! Často o dost nižší a tedy i výjimečně atraktivní. To je bezesporu největší lákadlo mobilních telefonů, ale i dalšího zboží, pocházejícího z tzv. šedého dovozu. Jsou s ním však spojená také velká rizika! Nákup telefonu, který nemusí pocházet z oficiální české distribuce, vám tak v konečném důsledku může přinést mnohem vyšší náklady, než jaký je rozdíl v počáteční investici do zboží oficiálně určeného pro český trh.

 


Co je to šedý dovoz a jaká jsou jeho rizika?

Jakékoliv zboží, které výrobci vyprodukují, odchází z továren s přesným označením trhu, na který má být distribuováno, a určeny jsou také podmínky jeho prodeje. Může se tak snadno stát, že některý z produktů se na český trh buď vůbec nedostane, přijde se zpožděním nebo je jeho pořizovací cena o poznání vyšší než za jakou je možné prodávat jej na jiných světových trzích.

Tyto případy velice často nahrávají prodejcům, kteří ve snaze vydělat nějaký ten peníz navíc, toto zboží v zahraničí za výhodné ceny nakoupí a distribuují je na český trh. To by samo o sobě nemuselo být problémem. Potíž ale nastává ve chvíli, kdy obchodník takto výhodně nakoupené mobilní telefony odblokuje pro české operátory, nebo dokonce pozmění jejich firmware – tedy do telefonu nahraje např. české menu.

 

V takovém případě jde o neoprávněný zásah (úpravu autorského díla) a telefon ihned přichází o záruku. Může se vám tak velice snadno stát, že žádný z autorizovaných servisů vám ho v rámci uplatnění záruky nepřijme. Problém však může nastat také u přístrojů, které jsou na první pohled zabaleny v originálním obalu, vybaveny jsou českým návodem i záručním listem. Záruku totiž nikdy neuplatňujete přímo u výrobce, nýbrž u prodejce.

A ten si v případě šedého dovozu může upravit obchodní podmínky, kterými se řídí prodej zboží, tak že ochranná lhůta pro opravy je zkrácena z 24 měsíců na 12 nebo může být prodloužena doba pro vyřízení reklamace (v ČR standardně 30 dní). V horších případech se prodejce opravě zuby nehty vyhýbá (uvádí lživé důvody pro odmítnutí reklamace – např. upadnutí telefonu na zem, vlhkost, neoprávněné otevření zboží, apod.) nebo subjekt úplně zanikne či dojde ke změně provozovatele.

V takových případech je vymáhán záruky během na dlouho trať, stojí vás nervy a v konečném důsledku zase i peníze navíc. U zboží, pocházejícího z šedého dovozu, může navíc chybět originální příslušenství, které by mělo být součástí balení – jedná se především o nabíječku, paměťovou kartu nebo třeba sluchátka. Budete tedy nuceni si toto příslušenství sami dokoupit, čímž se pravděpodobně dostanete minimálně na cenu mobilního telefonu, pocházejícího z oficiální české distribuce.

V extrémním případě může telefon pocházet také od zlodějské party, která se snaží zpeněžit svůj lup (např. z vykradeného kamionu). Vzhledem k tomu, že každý mobilní telefon se do sítě přihlašuje nejen telefonním číslem, ale také jedinečným kódem IMEI, může se klidně stát, že vám jednoho dne policie oznámí, že váš telefon je kradený a přístroj vám zabaví. Extrém? Možná, ale stojí vám nákup levnějšího zboží z šedého dovozu se všemi výše zmíněnými riziky opravdu za to?

Zda zboží pochází z šedého dovozu nebo oficiální české distribuce můžete snadno ověřit např. prostřednictvím srovnávače Heureka, který u zboží pravděpodobně pocházejícího z šedého dovozu uvádí informaci „Zboží nemusí pocházet z oficiální české distribuce“.

 


V internetovém obchodě Bohemia Computers vám nabízíme pouze zboží z oficiální české distribuce.

 


 

 
Zpracování dat
Schovat